Ось і сталось – Nikon анонсував довгождану для декого модель Nikon D600.
З самого початку просочились плітки що це буде бюджетна камера з повнокадровою 35мм матрицею.
Про неї ходили багато інших пліток. Перша “утка” була про те що її ціна буде 1600$. Звісно багато хто повівся на таку антимаркетингову не логічну ціну і мріяли про халяву. Але не так сталось як гадалось і от – ціна 2099$ за тушку.

Слушно згадати що до D600 Nikon випустив просто чудову камеру Nikon D800. Багато хто скаже що 36Мп забагато, але я не погоджусь. Для пейзажу мати зайве місце для маневрів (кропу) ніколи не було зайвим – наприклад на якісних телевиках можна кропати кадр вдвічі, тим самим збільшивши фокусну на х2. Звісно, мінуси теж є, але не про це мова. Камера, звісно, дуже хороша, але найцікавіше в ній, звісно, матриця. Матриця нового типу, виробництва Sony значно розширила динамічний діапазон і що найголовніше – ця матриця має просто чудове співвідношення сигнал/шум. Що це дає рядовим користувачам? Це дає чисті тіні. Це дає запас для витягування тінів з RAW’у. Про це вже не раз писали різні люди і сайти, тому повторятись і приводити приклади не буду, але різниця з матрицями Canon 5d mk2/Canon 5d mk3 просто на 2-3 голови вища в цьому плані. Хто хоче – читайте в Владимира Медведева - http://medvedevphoto.livejournal.com/73751.html. При +4Ev на ісо 100/200 в тінях в D800 все в межах пристойності, а на п’ятаках просто жахлива ковбаса і шум. Зі збільшенням ISO ця перевага плавно зникає і вже після 800 (1600, 3200…) різниця не так суттєва.
Але повернемся до наших баранів, себто D600.
Звісно після виходу почитавши характеристики і рекламні слова першим ділом мене зацікавила матриця. Чи поставив Nikon матрицю схожого типу як в старшому D800? Чи отримають користувачі нової камери переваги нової матриці?
В цьому я вирішив розібратись, скачав RAW’и (з сайту prophotos.ru) по наводці Юрка Дячишина і скачав найсвіжішу Capture NX.

RAW попався ISO 200, явно недоекспонований (по екзіфу -1,33Ev експокорекція), темнуватий, є участок з глибокими тінями. Те що мені треба! Це чудово для експериментів, бо тепличні умови провіряти нема змісту.
Одразу скажу, що рівень деталізації оцінювати не потрібно – зйомка велась в темних умовах і діафрагма була 2.2, то ж на краях кадру сильної різкості бути не може, та й не про те мова.
Ось так виглядає кадр з дефолтними налаштуваннями (шумодав виключений тут і в усіх наступних прикладах):

Червоним відзначено область яка мене зацікавила (тіні, плавні переходи тіней).

Тепер збільшуєм Ev (експозицію):
+1Ev:

як бачимо шуму чи цифрової каші не з’явилось, все гладко, але так всі вміють, тому йдем далі

+2Ev:

зображення стало чуууть зернистим але все прекрасно, тіні тягнуться, шуму і каші не видно
далі ніконівський софт не дає збільшувати експозицію, то ж доведеться викрутити shadows +100:

тут в мене вже дежавю з Д800, не хватає крутілок в конверторі щоб побачити шум чи цифрові артефакти.

Браво! Що можна сказати – запас на ісо 200 в тінях дуже великий. Думаю без проблем можна тягнути на +4 стопи, а то й більше. Не забувайте що це 100% збільшення а шумодав відключений!

Вражений такою поведінкою беру файл на iso 800.

+1Ev:

Видно легкий цифровий шум, але без відсутності класичної каші-”решітки”, хороший шумодав забере його безслідно

+2Ev:

Шум збільшився, але знову ж каші нема, шумодав таке виправляє легко

+2 EV + 100 shadows:

Шум виріс, але знову ж – каші нема, після шумодава буде злегка зернисто, але втрат деталей нема, цифрової каші нема.

Так чи стоїть в Nikon D600 нова матриця?
Скоріше так чим ні. По равах і тінях ми маєм дуже схожу поведінку до D800. Наскільки близьку – хай скажуть лабораторні тести. Але факт залишається фактом – це нова матриця. Nikon на відміну від Canon вирішив не пхати 4 річну стару матрицю, злегка її допилявши в нові тушки (як це зробив Canon з Canon 5d mark 3).

Звісно, тест не претендує на істину в останній інстанції, але можу сказати що матрицею апарат вдався. Як з рештою начинки – покажуть тести і відгуки користувачів.

P.S. Для всіх кеноністів, в тому числі і себе, виставляю кроп з ISO 200 в не надто темних тінях, кадр недоекспонований на 2 ступені, (без збільшення shadows), шумодави виключені, lightroom 4.1, з камери 5d mark 2:

+2Ev:

+4Ev:

Коментувати немає чого:) ISO 800 не стану викладати даби не травмувати Вашу психіку;) Чекаєм нової матриці від Canon :)

  • Dmytro Korol

    Дочекалися) Береш Марк4? :)